آموزشی

سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟ + فایل صوتی

سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟ + فایل صوتی

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده باشد: ابتدای سال خیلی انگیزه داریم. به اهدافمان می اندیشیم. دوست داریم امسال را متفاوت شروع کنیم و تا پایان سال هم همینگونه بمانیم.
اما نمی دانیم سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟
اما معمولا اتفاقی که می افتد این است که بعد از مدتی کوتاه همه چیز یادمان می رود. دوباره روز از نو و روزی از نو.
چرا این اتفاق می افتد و چاره آن چیست؟ سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟
چگونه سال جدید را متفاوت آغاز کنم؟ و تا پایان سال هم برسر انجامش بمانم؟
در این مقاله نکاتی در اینخصوص می خوانیم:

چرا سالهای قبل موفق نبودیم؟

اگر کسی بخواهد وزنش را ۲۰ کیلو پائین بیاورد شما به او چه توصیه ای می کنید؟ حتما از او می خواهید کمتر بخورد و کمی هم ورزش را بصورت مداوم و روزانه انجام دهد. اما اگر بگوید: دوست دارم بدون هیچ تغییری در کارهایم این وزن را از دست بدهم، چه؟ حتما به او میگوئید: این شدنی نیست و ناگزیر همین گونه چاق باقی خواهی ماند.
واقعیت این است که خیلی از ما همینگونه دنبال موفقیت و متفاوت شدن هستیم. می خواهیم با تکرار کارهای گذشته مان متفاوت شویم. غافل از اینکه اگر می خواهیم متفاوت شویم باید رفتار های متفاوتی از ما سر بزند. نمی توان با همان کارهای ده سال گذشته که ما را معمولی نگه داشته بود انتظار متفاوت شدن داشت.
اگر کارهایی را انجام دهیم که قبلا انجام نمی دادیم، نتایجی می گیریم که قبلا نمی گرفتیم و دیگر این سئوالمان نخواهد بود که : سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟ چرا که پاسخش را می دانیم: باید با کارهای متفاوت از قبل آغاز کنیم.
اما اولین کار متفاوتی که باید در سال جدید انجام دهیم چیست؟

ما همانیم که می اندیشیم:

برای متفاوت شدن اولین کار این است: متفاوت بیندیشیم.
ما همانیم که می اندشیم .

علی (ع) می فرمایند: قیمه کل امر علی مایحسنه: ارزش هر کس به اندیشه اوست.

اینروزها که کتابهای بیندیشیم و ثروتمند شویم ، شور عجیبی به راه انداخته است. به این فکر می کنم که این فرمایش مولا را ما از ۱۴ قرن پیش داشتیم ولی به آن توجه نمی کردیم.
شاید عده ای فکر کنند مگر با فکر کردن می شود به جایی رسید.
بله می شود اگر فکر و نحوه اندیشیدن ما اصلاح شود به آنچه می خواهیم می رسیم.

آیا بیشینم خانه و فکر کنیم همه چیز درست می شود؟

قطعا پاسخ سوال بالا منفی است. اما تغییر اندیشه و تفکر اولین قدم است که بدون آن هیچ موفقیتی حاصل نمی شود.
از شما می پرسم : اگر قرار است با ماشینتان هزار کیلومتر برانید همین که بنزین در باک ماشین به اندازه کافی باشد برای رسیدن به مقصد کافی است؟
قطعا خیر. باید علاوه بر داشتن بنزین در باک، بنشینید پشت فرمان و به سمت مقصد با سرعت مناسب برانید.
اما داشتن بنزین در باک ماشین یک مقدمه واجب است. چون اگر ساعتها هم پشت ماشین بدون بنزینتان بنشینید و کلاچ و ترمز و گاز و فرمان را حرکت دهید به جایی نخواهید رسید.

نتیجه اینکه :

تغییر باور و تمرکز بر آنچه می خواهیم اولین و در عین حال اساسی ترین قدم است.
ما برهر چیزی تمرکز کنیم آنرا به سوی خود جذب می کنیم.
سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟ اولین سئوالی بود که ما را وادار کرد تا اقدام کنیم. پس اولین اقدام را با تغییر باورهای سابق‌مان آغاز میکنیم.

در مقاله ای با نام “راهکارهای تغییرباور” بطور مفصل به این سوال پاسخ داده ایم که:
چگونه باورهایم را اصلاح کنم. اگر مایل به اطلاعات بیشتری بودید این مقاله را از اینجا بخوانید. البته در ادامه نیز کمی در خصوص باورها سخن خواهیم گفت.

تغییر باور با افکار غالب و نه لحظه ای:

افکار غالب ما (باور)، اتفاقات زندگی‌تان را رقم می‌زند نه افکار لحظه‌ای.
به آنچه از صمیم قلب معتقدیم که می رسیم ، حتما خواهیم رسید و نه آنچیزی که شاید روزی صدبار هم آن را تکرار می کنیم ولی ته قلبمان معتقدیم که به آن نمی رسیم هم هرگز محقق نخواهد شد. ته قلبم معتقدم که جز با دزدی نمی شود پولدار شد و من هم که اهل دزدی نیستم پس پولدار نمی شوم. از آن طرف شب قدر دعا می کنم که خانه ۲۰۰ متری در تهران بخرم. معلوم است که این دعا مستجاب نمی شود. چون قبلا فرکانس نشدنش را به عالم مخابره کرده ام.
جمله جالبی می خواندم که در نمازی که برای طلب باران خوانده می شود تنها دعای کسانی مستجاب می شود که چتر با خود به همراه داشتند.

فرمول رسیدن به خواسته هادر سال جدید :

برای رسیدن به هرچیزی این ۴ مرحله رخ خواهد داد:
۱-توجه درگیر به آن مسئله (تمرکز و خواست ته قلبی)
۲- آن خواسته، باورمون میشود.
۳- آنرا می آفرینیم.
۴-آنرا تجربه  اش می کنیم.

هنگامی که از ته قلب معتقد باشیم که من برای این کار و هدف ساخته نشدم قطعا در آن کار موفق نخواهیم شد.

یکی از دوستانم برادرش سه سال قبل سرطان بدخیمی گرفت و از دنیا رفت . چند روز پیش نیز به من اطلاع داد که همسر برادرش نیز متاسفانه به همان سرطان مبتلا شده است. پرسیدم مگر بیماری برادرتان مسری و واگیر دار بوده. گفت : نه.
دلیلش چیست؟ باید بگویم: متاسفانه این خانم توجه درگیرش به آن بیماری رفت پس باورش شد که اوهم مبتلا خواهد شد و در نتیجه آنرا آفرید و تجربه اش کرد.
حالا تصمیم با خودمان است. فرمول ۴ مرحله ای بالا را با توجه به چه مسئله ای بسازیم.

مایکل فلپس (دارنده ده ها مدال طلای المپیک) می گوید از ده سالگی تا امروز یک مربی داشتم که به مدت ده سال موظفم کرده بود تا هرشب صحنه  فینال شنای المپیک را صحنه سازی کنم و ببینم که چطور قهرمان می شوم و روی سکو قرار میگیرم.
هر شب به منزلمان زنگ می زد که مایکل فیلم قهرمانی رو یادت نره ببینی امشب. برای همین روز اولین فینالم در المپیک برایم کاملا عادی بود و من هزاران بار این صحنه را پیش از آن دیده بودم.

مربی مایکل چه کرد؟
مرحله اول: توجه درگیر او را به سمت قهرمانی در المپیک برد.
مرحله دوم: قهرمانی باور مایکل شد.
مرحله سوم: مایکل آن را با اقدامهایش آفرید.
مرحله چهارم: قهرمانی المپیک را تجربه کرد.

مطمئن هستم که هر شب سال نو، مربی مایکل به خوبی به این سئوال مایکل جواب داده بود که مربی : سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟ او هم پاسخ داده بود: باید هر سال و هر سال با باور قهرمانی از ته قلبت آغاز کنی.

 

فایل صوتی همین مقاله را از اینجا دانلودکنید

 

تغییر باورها:

حالا ما باید چه کنیم؟ باید توجه اصلی‌مان را به آنچه می خواهیم برسیم معطوف کنیم.با تفکر فقر نمی توان ثروتمند شد. من باورم اینست که جز با خلاف نمی توان به ثروت رسید و من هم که اهل خلاف نیستم پس ثروتمند نمی شوم. در واقع من توجه درگیرم را بردم به فقر. فقر باورم شد. آن را با اقداماتم آفریدم و تجربه اش کردم.
حالا اگر تفکر واقعی من این باشد که: می شود از راه حلال ثروتمند شد حالا می توانید پیش بینی کنید ۴ مرحله تغییر باور چه می کند:
توجه درگیرم ثروت است. ثروتمند شدنم باورم می شود. آن را با اقداماتم می آفرینم. پس ثروت را تجربه اش می کنم.

سال جدید

قانون راز:

چند سال پیش بود که وقتی می‌خواستیم ماشینمان را عوض کنیم با همسرم مشورت کردم و از آنجا که به کارخانه ماشین­ سازی رنو علاقه‌­مند بودم، تصمیم گرفتیم که بهترین ماشین آن کارخانه را که در ایران عرضه می‌شد و آن زمان مِگان بود را بخریم.
درست از شبی که تصمیم گرفتیم آن را بخریم هرجا که می‌رفتیم آنرا می‌دیدیم، به قدری مِگان می‌دیدیم که همسرم به شوخی می‌گفت: از پراید هم در دسترس‌­تر و فراوان‌تر است.
اما این‌طور نبود. این قانون راز یا تمرکز است.

حالا چه کنیم؟

از شما می خواهم همین الان برروی یک تکه کاغذ ۵ هدفتان را بنوسید.
در مقاله ای نحوه هدف گذاری صحیح را بیان کردم که می توانید از اینجا بخوانید.
این اهداف در هر زمینه ای می تواند باشد:کاری، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی و …..
حالا لطفا در مقابل هر هدف آنچه از صمیم قلب در رسیدن به آن اطمینان و باور دارید بنوسید. بعنوان مثال:

امسال باید خانه ۸۰ متری بخرم= اگر معتقدم به  انجام شدنش البته از صمیم قلبم ، و اینکه با این وضع امکان دارد. مقابلش می نویسم : باور دارم.
یا مطمئنم که نمی شود ویا حتی شک دارم. ولی از باب اینکه  آرزو بر جوانان عیب نیست آنرا نوشتم. در مقابل هدفم می نویسم: باور ندارم.
اگر مقابل اهدافتان نوشتید: باور دارم. خوب خداروشکر . اما اگر به شدنش باور ندارید لطفا باورتان را اصلاح کنید. چطوری؟ در ادامه میگویم.

توجه به نقاط قوت یا ضعف؟

لطفا  همین الان سه نقطه قوت از خودتان در راه رسیدن به اهداف یا هدفتان بنویسید.
مثلا : برای رسیدن به هدف خریدن آپارتمان ۸۰ متری می نویسم:

۱-از ساعت طولانی کار رنجیده نمی شوم.
۲-غرهای بیجای مشتری مرا ناراحت نمی کند.
۳-به دیگران خیلی احترام می گذارم.

پید ا کردن نقاط قوتمان قبول دارید کمی سخت بود. حالا اگر می خواستیم نقاط ضعف و مشکلاتمان برای خرید خانه را بنویسیم سریع قطار می کردیم.

  • پول ندارم.
  • بابام هم پول نداره.
  • مگه با این شغل هم میشه خونه دار شد؟
  • اطرافیان حسودی دارم که مانع پیشرفت من هستند.
  • رئیسم از اضافه کارم می دزده.
  • همسرم خیلی ولخرجه.

و صدها مشکل و نقطه ضعف دیگر که همینجور قطار می کردیم.

راه حل:

لطفا از همین الان توجه درگیرتان را به نقاط مثبت و قوتتان معطوف کنید. اگر به نقاط ضعف توجه کنید نرسیدن به هدف باورتان می شود و نمی توانید باورتان را تغییر دهید.
شما فرد نیرومندی هستید. کافی است که به نقاط قوت خود توجه کنید  و روی آنها سرمایه گذاری کنید.

قانون ۸۰   ۲۰

قانون ۸۰   ۲۰ می گوید: ما ۸۰ درصد از بهترین نتایج‌مان را مدیون بیست درصد از عملکردمان هستیم.
فرض کنید نمایشگاه فرش دارید و انواع فرش را می فروشید. اما بیشترین سود مثلا همین ۸۰ درصد از سود سالیانه شان را از فروش فرشهای دستباف کاشان می برید. از آنطرف کمترین میزان فروش متعلق است به مثلا فرش ماشینی تهران.
افراد معمولی معمولا اینکار را می کنند: تلاش می کنند تا فرش ماشینی تهران را هم به میزان فروش فرش دستباف کاشان نزدیک کنند. برای همین وقت و سرمایه بیشتری روی آن می گذارند.
در حالیکه این کار غلط است. به جای آن اگر تلاش بیشتر و سرمایه گذاری بهتر در نقطه قوت‌شان انجام دهند سود چندین برابری خواهند کرد.
وقتی ما با ۲۰ درصد از توانمان که بر روی نقطه قوتمان گذاشته ایم ۸۰ درصد دریافتی داریم. چرا نباید ۸۰ درصد از توانمان را روی آن نقاط مثبت بگذاریم؟ حساب کنید اگر ۸۰ درصد از توانمان را روی نقاط مثبت می گذاشتیم امروز چه میزان جلوتر بودیم.

نقاط قوت شما چیست؟

لطفا برای اینکه باورتان را به شکل صحیحی تغییر دهید، همین الان نقاط قوت‌تان را روی کاغذ بنویسید.
باید بنویسید برای رسیدن به هدفتان چه نقاط مثبتی دارید. تمام توجه و تمرکزتان را نیز روی همین نقاط قوت بگذارید. خواهید دید که به تدریج باورتان نسبت به اهدافی که دور و دراز می پنداشتید تغییر کرده است.

جمعبندی مقاله سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟

اصلاح باورها، توجه به نقاط قوت و هدفگذاری براساس باورها و نقاط قوت سه کار متفاوتی است که امسال می توانیم انجام دهیم. مطمئن باشید با این سه راهکار بظاهر ساده (ولی دشوار و خاص) نتایج خاص و متفاوتی خواهیم گرفت.
ممنونم که ما را دنبال می کنید. اثر بخش  و پیروز باشید.

برچسب ها

دکتر عباس علیپور

عباس علیپور هستم مدرس مهارت و تکنیک‌های شخصیت شناسی و ارتباط موثر از مجموعه مثبت زندگی، جایی که تلاش میکنیم زندگی مثبت‌تر و موثرتر از دیروز برای خودمان و اطرافیانمان رقم بزنیم.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. درود بر معلمان گرامی
    استاد من بسیار استفاده کردم مطالب بسیار ساده و روشن بود با هاهم مبحوانم. و بادداشت مبکنم ویادمبدم تاملکه ذهنم شود من موفق به شرکت در کلاسهای جاودانگی نشدم امااز ابن فایلها نهایت استفاده رو میبرم برای شما علم بیشتر از خداوند مبخواهم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن
دوره رایگان شخصیت شناسی به روش MBTI
خیلی کوتاه و بدون هیچ هزینه ای در ۸ ویدیو کوتاه شما شخصیت شناسی به روش mbti را به صورت کاملا کاربردی می آموزید. برای دانلود رایگان دروس، فرم زیر را تکمیل کنید:
ما هم مثل شما از ایمیل های اسپم متنفریم و نخواهیم فرستاد :)
برای دانلود رایگان کتاب
"کلید تغییر عادات" فرم زیر را پر کنید: