آموزشی

محرک عمل راز بزرگ ایجاد عادت جدید

یک راز بزرگ در ایجاد عادت

گاهی اوقات دوست داریم تغییری در خودمان ایجاد کنیم. انگیزه داریم، توان داریم، اما باز هم کاری از پیش نمیبریم. در جا میزنیم.

شاید قصد کرده باشید با پیاده روی یا رفتن به باشگاه ورزشی چند کیلویی از وزنتان را کم کنید. روز اول هم صبح اول وقت سی دقیقه ای دویدید. روز دوم چون صبح جلسه ای داشتید عصر ۴۵ دقیقه پیاده روی کردید.

روز سوم  گرفتاری مانع انجام هر کاری شد ولی به خود گفتید فردا در اولین فرصتی که ایجاد بشه جبران می کنم و روز چهارم هم از این همه وعده و وعید خسته شدید و تمام.

اگر از این دست اتفاقات برای شما هم افتاده است، حتما ادامه مقاله را بخوانید تا درباره ی رازی برای رفع این مشکل باهم صحبت کنیم.

عادت بد بیماران انگلیسی

عده ای از بیماران با میانگین سنی ۶۰ سال که عمل جراحی زانو انجام داده بودند شکایت داشتند. میگفتند که بعد از گذشت چندین هفته از عمل جراحی شان نه تنها بهتر نشدند بلکه احساس درد بیشتری هم دارند.

پزشکان این بیمارستان در انگلستان معتقد بودند این بیماران توصیه های بعد از عمل را از جمله تمرینات ورزشی خاص را به درستی انجام نداده اند و ایرادی به اصل عمل وارد نیست.

محققین به همین منظور تحقیقی انجام دادند: آنها به نیمی از این دست بیماران بعد از عمل جراحیشان دستورات ورزشی بعد از عمل را دادند. از آنها خواستند که آن نرمشها را انجام دهند.

به نیمی دیگر از آنها علاوه بر ارائه لیست نرمش، گفته شد: برای محققین بنویسند: کی؟ کجا؟ و چقدر؟ این تمرینات را انجام میدهند. یعنی مثلا بنویسند که هر روز از ساعت ۷ لغایت ۸ صبح در نزدیکترین پارک به منزل یا سالن فیزیوتراپی و… این تمرینات را انجام خواهند داد و قول دادند بعد از امضا آن را در محلی نصب کنند تا هر روز مشاهده کنند.

نتیجه: گروه اول که فقط تمرینات را دریافت کرده بودند بطور میانگین بعد از ۸ هفته توانستند روی پایشان بایستند. در عوض گروه دوم که از آنها خواسته شده بود بنویسند کی؟ کجا؟ و چقدر؟ این تمرینات را انجام میدهند بطور میانگین بعد از سه و نیم هفته روی پا ایستادند یعنی سرعت بهبودی بیش از دوبرابر گروه اول بود.

علت این همه تغییر چه بود؟

جادوی محرک عمل

محرکهای کوچک تاثیر بزرگی در ایجاد یک عادت جدید دارد. گل ویترز روان شناس دانشگاه نیویورک می گوید: محرکهای عمل عادتهای فوری را می آفرینند.

ما نیاز داریم چیزی ما را برای ایجاد یک تغییر جدید یاری کند و ظاهرا اینگونه محرکهای عمل برای اینکار معجزه میکنند. تحریک کننده ها در واقع کاتالیزورهایی برای سرعت دادن به ایجاد یک عادت جدید هستند.

نتایج ۸۵ تحقیق علمی و محرک عمل

به تازگی در آمریکا در ۸۵ تحقیق بر روی ۸۱۵۵ نفر تحقیقاتی انجام شد تا بررسی کنند میزان تاثیر محرکهای عمل تا چه میزان است.

یعنی در کارهای مختلف برای ایجاد یک عادت جدید افراذ را به دو دسته تقسیم کردند، از دسته اول فقط خواستند آن عادت را ایجاد کنند اما از دسته دوم خواستند که به آن سه سئوال پاسخ دهند:

کی؟ کجا؟ چقدر؟ یعنی بگویند دقیقا چه زمانی؟ و در چه مکانی؟ و برای چند دقیقه یا ساعت آن کار را انجام خواهند داد.

نتایج این تحقیقات حیرت آور است. براساس میانگینی که از این ۸۵ تحقیق به دست آمده: ۷۴ درصد عملکرد افراد دارای محرک عمل بهتر از افراد بدون محرک عمل بود.

 

محرک عمل در مشت شما

حالا این راز بزرگ را شما هم در اختیار دارید. اگر میخواهید عادت جدیدی در خود یا اطرافیانتان ایجاد کنید حتما به آن سه سئوال جادویی پاسخ دهید.

محرک عمل را بنویسید.

پاسخها را در جایی در جلوی چشمتان قرار دهید. اگر قرار است روزی سی دقیقه پیاده روی را به برنامه روزانه تان اضافه کنید حتما روی کاغذ بنویسید : کی؟ کجا؟ و چقدر؟

مثلا مینویسید: هر روز ۷ صبح در پارک نزدیک منزل و سی دقیقه پیاده روی خواهید کرد. بنویسید و امضا کنید و جلوی چشمتان بگذارید حتی اگر در معرض دیگران هم باشد بهتر است چرا که میزان تعهدتان را افزایش میدهد.

یا اگر قرار است فرزندتان تکالیفش را که بی نظم انجام میداد نظم دهد از او بخواهید که محرک عملش ر ا مشخص کند مثلا بنویسد که هرروز از ساعت ۶تا۷عصر تکالیفش را در اتاقش و پشت میز تحریرش انجام میدهد و این نوشته را امضا کند و در جایی در محل دید شما و خودش قرار دهد.

ادعا نمیکنم که این راز همیشه و بی نقص جواب میدهد ولی یقین دارم برای افرادی که از ته دل مایل به ایجاد تغییر و عادتی در خود هستند محرکهای عمل غوغا میکنند.

برچسب ها

دکتر عباس علیپور

عباس علیپور هستم مدرس مهارت و تکنیک‌های شخصیت شناسی و ارتباط موثر از مجموعه مثبت زندگی، جایی که تلاش میکنیم زندگی مثبت‌تر و موثرتر از دیروز برای خودمان و اطرافیانمان رقم بزنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن
دوره رایگان شخصیت شناسی به روش MBTI
خیلی کوتاه و بدون هیچ هزینه ای در ۸ ویدیو کوتاه شما شخصیت شناسی به روش mbti را به صورت کاملا کاربردی می آموزید. برای دانلود رایگان دروس، فرم زیر را تکمیل کنید:
ما هم مثل شما از ایمیل های اسپم متنفریم و نخواهیم فرستاد :)
برای دانلود رایگان کتاب
"کلید تغییر عادات" فرم زیر را پر کنید: