ارتباط موثر

تکنیک های ارتباط موثر در قران

ارتباط موثر در قران :

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر انتخاب هدفمند رفتارى است تا ما را در رسیدن به اهدافى که از ارتباط با دیگران در نظر داریم یارى کند.

مقاله رایگانی در تعریف ارتباط موثر داریم که به شما دید خوبى مى دهد. از اینجا این مقاله را مطالعه کنید.
در مقاله ای با عنوان موانع ارتباط موثر در قران کریم به معرفی آیات قران کریم در خصوص موانع ارتباط موثر اشاره کردیم.
همچنین راهکارهای قران کریم برای خلاصی از این موانع ارتباطی را نیز بیان نمودیم. برای مطالعه این مقاله می توانید از اینجا وارد شوید.
در مقاله ارتباط موثر در قران قصد داریم شما را با اصول و تکنیکهای ارتباط موثر از نگاه قران کریم آشنا کنیم.
تکنیکهای حسن جویی و نحوه نه گفتن بدون دلخوری در قران کریم، خلاقیت در ارتباطات و رمز محبوبیت از نگاه قران از مواردی است که در این مقاله (ارتباط موثر در قران) به آنها می پردازیم.

قران کریم و دلیل دست آوردهاى متفاوت انسانها:

چرا با اینکه محصولات ما و فروشگاه دیگرى در یک سطح هستند و حتى گاهى اجناس ما بهتر هم هستند ولى آنها فروش بهترى دارند.
چرا پسرخاله من با اینکه هم سن و هم رشته هستیم از من در فامیل محبوب تر است؟
قران کریم دلیل این تفاوتهایى که در میزان نتیجه گیرى داریم را تفاوت در تلاشهایمان مى داند. تلاشهای متفاوتی که عمده آنها در رفتارهای متفاوت ما با دیگران در ارتباط است.

انسان و تلاش خودش:

سوره نجم آیه ٣٩:

لیس للإنسانِ الّا ما سعىٰ

و اینکه برای انسان جز آنچه تلاش کرده [هیچ نصیب و بهره ای] نیست،

و در آیه سوم از سوره لیل بر نقش تلاش و دریافت  نتیجه تاکید میکند:

إِنَّ سَعْیَکُمْ لَشَتّىٰ

که یقیناً سعی (و تلاش) شما مختلف است.

دوستی داشتم که می گفت سر کوچه مان یک سوپر مارکتی هست ولى من ترجیح می دهم که چندتا کوچه پایین تر بروم از سوپری که فروشنده اش همیشه لبخند می زند و حسابی تحویلم میگرید خرید کنم.
همین یک کار بظاهر کوچک (لبخند دائمى) در ارتباط موثر باعث میشود در دراز مدت نتایج مادى و معنوى افراد باهم متفاوت شود.

لطفا دو پسرخاله هم سن و سال را در نظر بگیرید.
على و حمید باهم فارغ التحصیل شدند و تقریبا با اختلاف چند ماه از هم ازدواج کرده اند و شرایط یکسان مالى هم داشتند. اما على بسیار خوشرو است دائم لبخند میزند، بلد است چطور به دیگران توجه کند و از آنها تمجید نماید، اهل انتقاد نیست و با کسى متکبرانه برخورد نمى کند و براحتى از اشتباهات دیگران میگذرد.
پسرخاله دیگر (حمید) که همه میگویند انگار از دماغ فیل افتاده، تفریحش تمسخر دیگران است و دائم از خودش تمجید میکند.
شاید تا یکسال و دوسال اول اختلاف جدى در نحوه زندگى این دو نبینیم.
ولى سال سوم یا پنجم شاید نشود تصور کرد که روزى این دو در همه چیز باهم برابر بودند.
على بواسطه رعایت آداب معاشرت و ارتباط موثر خیلى زود در اداره رشد کرده، پستهاى اجرایى با حقوق بیشترى به او داده اند، همکارانش دوستش دارند ارتباطات زیادى دارد و با همان دوستان توانسته کار دومى هم راه بیندازد و درآمد دیگرى هم براى خود ایجاد کند در خانواده هم که محبوب فامیل است و همسرش به او افتخار میکند.

حالا حمید چه وضعى دارد؟
شاید بتواندحدس زد: حمید بواسطه اخلاق تندش و درگیرى هاى پیاپى کارى، چندجا شغل عوض کرده و هیچ جا بیشتر از ۶ ماه دوام نمى آورد، با کمتر کسى رفت و آمد دارد و همسرش دائم وضع پسرخاله اش را به سر او مى زند.

بهانه جویى در ارتباط موثر از نظر قران کریم:

حالا اگر از حمید علت رشد على را بپرسید خواهد گفت:
پاچه خوارى و تن به هر ذلتى دادن باعث رشدش شده و من چون اهل باج دادن نیستم اوضام اینجوریه.
اما چرا حمید مسئولیت رفتارش را نمى پذیرد؟
دلیل اصلى که حمید بجاى پذیرفتن مسئولیت خودش در وضعیت فعلى، به تخریب پسرخاله اش و بهانه تراشى مبادرت میکند به مکانیزم عملکرد مغز بر مى گردد:

باید بدانیم وظیفه اصلی مغز ایجاد تغییر و پیشرفت ما نیست بلکه وظیفه اصلى مغز بدلیل ماهیت صرفه جویانه اش، حفظ شرایط موجود است.
یعنى مغز در مواجهه با هر تغییرى میگوید: تا جایى که ممکن است تغییرى ایجاد نکن تا انرژى مصرف نکنیم.
براى آشنایى با مغزهاى سه گانه این مقاله را بخوانید.

حمید اگر بگوید : چون على به مهارتهاى ارتباط موثر آشناست هر روز به ارتباطات و دارائى اش اضافه شده و من چون برخوردهاى نامناسب دارم از او عقب ماندم و او هم محبوبتر و هم دارائى اش بیشتر از من است. در اینحال مغز میگوید پس نقص در توست و سریع نقص رو بر طرف کن و این یعنى تغییر و مصرف انرژى بیشتر، که البته مغز بصورت پیش فرض ترجیح میدهد نقص را به عوامل بیرونى مرتبط کند تا وادار به تغییر نشود. براى همین یک ابتکار و خلاقیت بوجود مى آورد و آن هم ساختن توجیه و بهانه است.

قران کریم هم به خوبى از این مانع ارتباط موثر آگاه است و هشدار مى دهد که مراقب این خطاى ذهنى باشیم:

در سوره قیامت آیات ١۴ و ١۵ مى فرماید:

بل الانسانُ على نفسِهِ بصیرهٌ،   ولو ألقىٰ معاذیرَهُ

بلکه انسان خود به وضع خویش بیناست.
و هر چند [برای توجیه گناهانش] بهانه ها بتراشد

دائم بهانه داریم:

چرا با زنت اختلاف دارى؟ آخه زبون نفهمه، حرف آدم حالیش نمیشه.
چرا بچه ت رو میزنى؟ آخه حرف منطقى و حساب رو نمیگیره و من رو به ستوه آورده.
چرا مشتریات کمند؟ مردم خسیس شدن حاضر نیستند پول خرج کنند.
پس چرا مغازه کنارى شلوغه؟ چون جنساش بنجله و مردم جنس خوب نمیخوان و آشغال میخرند.
چرا دوستت تو اداره پست گرفت ولى تو هنوز یه کارمند ساده اى؟ چون زیرآب زن، خودشیرین و پاچه خواره و من نون بازوم رو میخورم.

ارتباط موثر در قران

اما بهانه چیست؟

بهانه در ارتباط موثر، یک بظاهر دلیلی است که معمولاً برای نداشتن ارتباط موثر و سازنده و کم بودن ارتباطاتمان به خود و اطرافیان ارائه می‌کنیم تا از بار گناهمان کم کنیم.

چطور بفهمیم علت بهانه گیری واقعى است یا الکى؟
برای اینکه بفهمیم دلیلی که به خود یا دیگران ارائه کرده ایم بهانه است یا یک دلیل واقعی باید به این سؤال پاسخ دهیم: آیا فرد یا افراد دیگری بوده اند که در شرایطی مشابه شرایط ما یا حتی بدتر از شرایطی که ما داشته ایم، توانسته اند با دیگران ارتباط موثر و سازنده  ایجاد کنند یا خیر ؟
اگر پاسخ به این سؤال منفی بود که خدا رو شکر ما بهانه نیاورده ایم و یک دلیل واقعی ارائه کرده ایم، اما اگر پاسخ مثبت است دلیل ما یک بهانه بیشتر نبوده است.
براى مطالعه ى بیشتر در خصوص دلایل بهانه گیرى این مقاله رایگان را مطالعه کنید.

خبر بد این است که متأسفانه در اغلب یا بیش از ۹۹ درصد از موارد ما بهانه آورده­ایم.همیشه بوده­اند افرادی که در شرایط بسیار بدتر از ما خود را به عادات ارتباطى بد نیالوده­اند، یا عادات صحیح ارتباط موثر را که ما آرزو داریم در خودمان ایجاد کنیم، با امکانات بسیار کمتر در خود ایجاد کرده ­اند.

در محلى که دوران کودکى را آنجا زندگى کردم، چندین مسجد نزدیک هم بود و چندین امام جماعت هم داشت ولى یکى از این روحانیون به نام حاج آقا عرفانى محبوبیت بسیار بیشترى داشت.
وقتى رفتارهاى روحانى محبوب را میدیدم شک نداشتم که این برخوردهاى کوچک در سالیان دراز موجب محبوبیت بیشترش شده:
حاج آقا عرفانى معمولا بعد از نماز تا یکساعت در همان محل محراب مینشست و پاسخگوى سئوالات و یا احوالپرسى نمازگزاران بود. بقیه معمولا بلافاصله بعد از نماز در دفتر مسجد پشت میزشان مینشستند.
با اینکه تازه مد شده بود ائمه جماعت میکروفون یقه اى ببندند و مکبر نداشته باشند، او اجازه میداد ما بچه ها به نوبت پشت میکروفون مسجد تکبیر بگوئیم.
وقتى حتى از اقوام نمازگزاران کسى بیمار میشد یا از دنیا میرفت مقید بود در منزل آنها حاضر شود و سرکشى کند. بقیه ائمه جماعت آن محل فقط وقتى یک نمازگزار قدیمى مشکلى داشت، برایش وقت میگذاشتند و با نمازگزاران جدید یا اقوامشان کارى نداشتند. و چندین رفتار دیگر.

ارتباط موثر در قران با توجه کردن به دیگران:

اغلب انسانها خودشان را مهمترین فرد روى زمین میدانند. آنها دوست دارند همیشه مورد توجه قرار گیرند و از آنها تمجید شود.
در این مسیر عده اى خود شیفته نیز هستند که دائم از خودشان تعریف و تمجید میکنند:
براى همین در سوره نجم آیه  ٣٢ از این عمل ارتباطات سوز نهى شده است:

…فلا تُزَکوا أنفُسَکم، هو أعلمُ بمَن اتّقىٰ

…پس خودستایی نکنید. او به کسی که پرهیزکاری پیشه کرده است، آگاه تر است.

قرار است با دیگران ارتباط موثر پیدا کنیم و نه با خودمان.
قران کریم هم با اشاره صحیح به این موضوع اعلام میکند که: اگر دنبال برقرارى ارتباط موثر با دیگران هستى از خودت تمجید نکن و دائم خودستایى نکن، بلکه به آنهایى که میخواهى دلشان را به دست بیاورى توجه کن و از آنها حسن جویى کن.

خلاقیت قران در ارتباطات با توجه دادن به دیگران :

خلاقیت به این معناست که از روند قبلی فاصله بگیریم. کاری که انجام می دهیم شک به آموزه های قبلی است و برای انجام کار سراغ کارهای امتحان نشده و غیر مرسوم در جامعه برویم.

در ارتباطات آنچه بیشتر مردم انجام می دهند توجه دادن به خودشان است. دائم از خود و کارهای خود تعریف و تمجید می کنند.
حالا اگر بخواهیم خلاقیت را به این بخش از ارتباطات توسعه دهیم باید کارهایی انجام دهیم که معمولا انجام نمی شود و برخلاف روند جاری یک روند جدید ایجاد کنیم.
اغلب در ارتباطات به خودشان توجه می دهند پس ما برعکس عمل می کنیم به دیگران توجه می کنیم. به جای اینکه دائم از خودمان تعریف کنیم از آنها تمجید می کنیم.

قران کریم بارها از این اصل استفاده کرده و با اهمیت دادن به مومنین و یاد آورى فداکاریهاى آنها باعث شده پیوند آنها با قران و اسلام عمیق تر و ارتباطاتشان موثر تر شود:
در آیه ٧۴ از سوره مبارکه انفال خطاب به مهاجرین(اهل مکه که بخاطر همراهى پیامبر خانه و کاشانه شان را رها کردند و به مدینه هجرت کردند) و انصار (کسانیکه از اهل مدینه بودند و داوطلبانه اموالشان را با مهاجرین که به آنجا هجرت کرده بودند تقسیم کردند)، به جاى آنکه بر سرشان منت بگذارد که بروید شکر مرا کنید که هدایت شدید و مانند رفیقانتان مشرک نماندید که در واقع کلام درستى هم هست،
یعنى خدا بر سر ما منت دارد که مسلمانیم و ما منتى براو نداریم.

اما از اصل توجه به آنها استفاده میکند و خود ستایى نمى کند. به آنها توجه میکند:

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا ۚ لَهُمْ مَغْفِرَهٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ﴿۷۴﴾

کسانی که به خاطر خدا و حفظ عقیده و نصرت رسول خدا در مکه هجرت کردند ( مهاجرین ) و آنانکه از مهاجرین استقبال و مهمان نوازی کردند و با زبان و عمل و مال خود آنان را یاری نمودند ( انصار) اینها ( مهاجرین و انصار) مومنین حقیقی و واقعی هستند و خداوند متعال در برابر این عمل نیک و مهم مغفرت آخرت و سربلندی دنیا را به آنها عطا خواهد کرد .

مثالى هم از خودمان بزنیم:

وقتى یک عکس دسته جمعى که شما هم در آن عکس هستید بدستتان میرسد کدام بخش عکس را اول نگاه میکنید؟
در عکس به دنبال چه کسى میگردید؟
من که اول دنبال تصویر خودم میگردم تا ببینم چه فرمى در این عکس افتادم. اغلب مردم دوست دارند وقتى با کسى معاشرت میکنند یا از کسى خرید میکنند طرف مقابل از آنها تمجید کند و منافع آنها را در نظر بگیرد.

حالا اگر فروشنده اى دائم از فروشگاه و محصولاتش تعریف کند چه اتفاقى میفتد؟ معلوم است، ارتباط موثرى شکل نمیگیرد.
خانم همیشه از زحماتش در منزل بگوید و آقا هم از شرایط کاریش بگوید که با چه مشقتى پول در مى آورد.
با این نحوه ارتباط برقرار کردن افراد هر روز از هم دورتر مى شوند.

حسن جویى به روش ارتباط موثر در قران :

با بررسى مواردى که قران کریم نسبت به حسن جویى از افراد و گروه هاى مختلف بعمل آورده میتوان به یک فرمول بینظیر رسید که با انجام آن بتوانیم از این تکنیک فوق العاده جذاب در بالا بردن ارتباط موثر استفاده کنیم:

در ادامه دو مورد از حسن جویى هاى قران کریم اشاره میکنیم و بعد نقاط مشترک و فرمول آنرا بیان میکنیم؛
مورد اول همان آیه٧۴ سوره انفال که خطاب به گروه مهاجر و انصار بود:

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا ۚ لَهُمْ مَغْفِرَهٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ﴿۷۴﴾

کسانی که به خاطر خدا و حفظ عقیده و نصرت رسول خدا در مکه هجرت کردند ( مهاجرین ) و آنانکه از مهاجرین استقبال و مهمان نوازی کردند و با زبان و عمل و مال خود آنان را یاری نمودند ( انصار) اینها ( مهاجرین و انصار) مومنین حقیقی و واقعی هستند و خداوند متعال در برابر این عمل نیک و مهم مغفرت آخرت و سربلندی دنیا را به آنها عطا خواهد کرد .

در این آیه شریفه اول نام این گروه ها را میبرد و بعد از آنها تجلیل میکند و بعد دلیل حسن جویى اش را نیز بیان میکند:

چنانکه دیدید در این آیه فرمود:
مهاجرین و انصار در دنیا و آخرت سربلندند چون مهاجرین از مال و جانشان گذشتند و انصار هم جوانمردانه آغوششان را به روى مهاجرین باز کردند.

نحوه حسن جویى قران از حضرت ابراهیم(ع):

سوره ممتحنه آیه ۴:

قَدْ کَانَتْ لَکُمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ فِىٓ إِبْرَٰهِیمَ وَٱلَّذِینَ مَعَهُۥٓ إِذْ قَالُوا۟ لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَءَٰٓؤُا۟ مِنکُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ کَفَرْنَا بِکُمْ وَبَدَا بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمُ ٱلْعَدَٰوَهُ وَٱلْبَغْضَآءُ أَبَدًا حَتَّىٰ تُؤْمِنُوا۟ بِٱللَّهِ وَحْدَهُ….

برای شما سرمشق خوبی در زندگی ابراهیم و کسانی که با او بودند وجود داشت، در آن هنگامی که به قوم (مشرک) خود گفتند: «ما از شما و آنچه غیر از خدا می‌پرستید بیزاریم؛ ما نسبت به شما کافریم؛ و میان ما و شما عداوت و دشمنی همیشگی آشکار شده است؛ تا آن زمان که به خدای یگانه ایمان بیاورید! ….

از ابراهیم و یارانش نام میبرد و از آنها حسن جویى میکند که اینها الگو و سرمشق هستند و بعد هم دلیل این نحوه حسن جویى را بیان میکند که: اینها حتى زمانیکه در اقلیت و زور کمى بودند دست از ایمان نکشیدند و پاى دینشان ماندند.

همانطور که گفتیم: نام هر فرد برایش مهم است و دوست دارد به محترمانه ترین شکل مورد خطاب قرار گیرد.
براى همین هم قران در اکثر موارد حسن جویى از فرد یا گروه ها نام مى برد. بعد از نام حسن جویى میکند و بعد از حسن جویى هم دلیل این نحوه حسن جویى و یا پاداشى که مدنظر دارد را بیان میکند.
چون مغز انسان از ابهام بیزار است و خودش با اولین مطلبى که بنظرش درست باشد ابهام را برطرف میکند.
مثلا وقتى خانمى به همسرش که خیلى دیر از سرکار آمده بگوید:
سلام خسته نباشى. او ممکن است این مسئله را یک محاوره معمولى تلقى کند که فاقد هر گونه احساس است.
این کجا، تا اینکه خانم بگوید:
محسن جان خسته نباشى، ممنونم ازت، بازم اضافه کار موندى بخاطر ما که درآمدمون بیشتر باشه.
کدام یک از گفتگوهاى بالا باعث ایجاد ارتباط موثر میشود؟ معلوم است گفتگوى دوم که از مدل قرانى الگو بردارى شده است.

فرمول “احد” حسن جویى در قران:

در مثالهایى که ذکر شد و در ده هامورد مشابه در قران کریم میبینیم که یک روش و فرمول ویژه اعمال میشود:

اسم + حسن جویى و یا ارائه پاداش + دلیل = حسن جویى قرانى
من از حروف اختصارى این فرمول به “احد” تعبیر کردم که کلمه احد خود بر خداى متعال هم اشاره دارد:

الف= اسم

ح= حسن جویى

د= دلیل حسن جویى

لطفا همین الان خواندن مقاله ارتباط موثر در قران را متوقف کنید و با همین فرمول ترجیحا بصورت تلفنى و در مرحله بعد بصورت پیامکى نسبت به عزیزترین فرد زندگى خود حسن جویى کنید.
اگر کسى بگوید حسنى در او سراغ ندارم بنظرم کمى تمرکزش را از دست داده است چون همیشه نقاط مثبتى که بشود آنرا دید وجود دارد.

غداى خوشمزه اى که همسرم پخته بود بخاطر ادویه هاى اندازه ش
نمره خوبى که دخترم نسبت به نمره ماه قبلش گرفته
اون روزى که همسرم وقتى برادرش قصد تمسخرم را داشت از من دفاع کرد
همکارى که تو اتاق نبودم و تلفنهاى ارباب رجوعم را جواب داد
مشترى که بین صدها فروشگاه از ما خرید کرد.
و هزاران هزار حسن همراه دلیل که فقط باید کمى دقتمان را بالا ببریم تا براحتى ببینیم.

روش “نه” گفتن به شیوه ارتباط موثر در قران:

به همان شیوه که در فهم فرمول و نحوه حسن جویى از منظر قران کریم عمل کردیم، باهمان شیوه هم قادر هستیم با انس و بررسى آیات قران، نحوه “نه” گفتن که یک مهارت اساسیت را بیاموزیم.

غالبا چون اصول نه گفتن را نمى دانیم یا با زیاد نه گفتن، موجب آزردگى خاطر افرادى که با آنها در ارتباطیم را فراهم مى آوریم و یا با رودربایستى و بله ى بى جا گفتن خودمان را به دردسر مى اندازیم و لذت نمیبریم.

ارتباط موثر در قران

سوره کافرون و “نه” به کفار:

سوره کافرون مصداق ویژه اى است براى یاد گرفتن مهارت نه گفتن:
در شان نزول این سوره آمده است که مشرکین به پیامبر پیشنهاد داده بودند بپذیرد تا یکسال آنها خداى محمد(ص) را بپرستند و یکسال هم پیامبر و پیروانش بتها را بپرستند.
خداوند متعال به شیوه ى هنرمندانه اى و با رعایت اعجاز آمیز اصول ارتباط موثر از طریق قران به پیامبرش مى آموزد که چگونه به این درخواست مشرکین “نه” بگوید.
ابتدا آیات و ترجمه این سوره کوتاه را بیان میکنیم و بعد به تحلیل این شیوه و استخراج فرمول “نه گفتن” مى پردازیم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ ﴿١﴾

بگو به کافران

لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ ﴿٢﴾

نمى پرستم آنچه مى پرستید

وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ﴿٣﴾

و شما هم نمى پرستید آنچه مى پرستم

وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ ﴿۴﴾

ونه من مى پرستم آنچه شما مى پرستید

وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ﴿۵﴾

و نه شما مى پرستید آنچه من مى پرستم

لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ ﴿۶﴾

پس دین شما براى خودتان و دین من هم براى من

فرمول “هندِر” : راه اصولى نه گفتن :

تحلیل آیات سوره کافرون:

قران کریم با طى ۴ مرحله سعى میکند “نه” از زبان پیامبرش هم قاطعانه و البته محترمانه بیان شود تا کمترین آسیب روانى را ایجاد کند.
چون نه گفتن نوعى درد براى مخاطب در نهان خود دارد.

۴ مرحله “نه گفتن” که از این آیات قابل استنباط است:

١-همدلى ٢-نه گفتن ٣-دلیل نه گفتنمان ۴-راهکار جایگزین ارائه دادن

ه: اولین حرف از کلمه همدلى است: هم شما به دین من ملحق نمى شوید و هم من به دین شما نخواهم پیوست، هر دو پایداریم(یک نوع حسن جویى در آیات ٢ و٣)

ن: اولین حرف از “نه”: و لا انا عابدٌ ما عبدتم(در آیه ۴)

د: اولین حرف از کلمه ى “دلیل”: چون شما هم به دین من ملحق نمیشوید (آیه ۵).

جالب است که دوبار ذکر شدن، این مضامین در بار اول براى همدلى و مرتبه دوم براى دلیل نه گفتن است. و تکرارش بى دلیل نیست.

ر: راهکار: لکم دینکم ولى دین. (پس بهتره شما دینتان را که دوستش دارید حفظ کنید و من هم که عاشق دینم هستم آنرا حفظ کنم).

فرمول “هندر” که مخففى از ۴ مرحله قرانى این آیات است راهگشاى ماست تا هم بخاطر رودربایستى بله ى بى جا نگوییم و هم از از بین رفتن ارتباط موثر با نه گفتن جلوگیرى کنیم:

۴ مرحله:

١-با همدلى، ٢-نه قاطعانه، ٣-دلیل این نه و ۴-راهکار ارائه دادن، مى توان:

جورى “نه” گفت که کمترین تنش را ایجاد کند و یا اساسا دلخورى بهمراه نداشته باشد. نه شنیدن اتفاق سختى است و تقریبا کسى دوست ندارد در پاسخ درخواستهایش نه بشنود.
با ۴ مرحله قرانى در نه گفتن، میتوان از درد آن کاست و یا حتى دردى برجا نگذاشت و ارتباطى موثر شکل داد.

یک مثال از نه گفتن به شیوه ارتباط موثر در قران:

همکارتان از شما میخواهد که جاى او شیفت امشب را در اداره بمانید چون شب تولد همسرش هست، شما هم امشب قول دادید به خانواده که سینما بروید و شام باهم باشید:
به سه شکل این موقعیت را در نظر میگیریم تا متوجه شویم چقدر باهم متفاوت هستند:

شیوه اول بله با رودربایستى:

ممکنه امشب جاى من شیفت وایسى من تولد همسرم هست:

اِ اِ اِ  باشه برو میمونم:

بعدش هم خودش یک دعواى حسابى با بچه ها و همسرش داره، چون نتونسته نه بگه، و کلى حالش بد میشه.

اصلا مقیاس این که بفهمیم “بله” رو درست گفتیم یا نه اینه:

اگه حالت با خودت بعد از بله گفتن خوب بود یعنى درست بله گفتى و اگر حالت بعد از بله گفتن خراب شد یعنى اشتباهى، از خجولى و یا از ترس از دست دادن او بوده که بله گفتى.

مثل همین موقعیت که بعد از بله، حالمون با خودمون بد شده.

و گرنه اگه بله رو درست گفته بودیم و کارى نداشتیم و میتوانستیم جاى او بمانیم: به خودمان میگفتیم:

دمم گرم جاش موندم و باعث شدم بهش خوش بگذره.

اما چون حالمون با خودمون خوب نبود یعنى بى جا بله گفته بودیم.

 شیوه دوم: “نه گفتن” غیر اصولى:

ممکنه امشب جاى من شیفت در اداره بمونى

نه عزیزم، من هم زندگى دارم دیگه، قربونت برم یه ذره درک کن.

نه گفته، کلى هم عزیزم و قربونت برم استفاده کرده، ولى سئوال اینه:

آیا با این نه، توانسته ارتباط موثرى هم شکل بده؟

طبیعتا نه. از اونجا که دلیل را نگفته، مغز همکارش احتمالا نیمه پنهان و دلیل را خودش حدس میزند:

چون برایم ارزش قائل نیست جایم نماند.

چون بهش حق شیفت شبم رو ندادم نموند.

چون از من بدش میاد نموند.

چون به من و همسرم حسادت میکنن نموند و…

شیوه سوم: استفاده از فرمول قرانى “هندر”:

ممکنه امشب جاى من شیفت در اداره بمونى

به به خیلى به خودت و خانمت تبریک میگم، همسر من هم دوست داره من هم شب تولدش کنارش باشم (همدلى)

ولى راستش من نمیتونم جاى شما اداره بمونم (نه)

چون امشب به بچه ها قول دادم سینما ببرمشون و از ماه قبل برنامه ریزى کردیم و بلیط سینما و بعدش رستوران رزرو کردیم.(دلیل)

ولى بنظرم به موسوى بگو، فکر کنم بتونه جات بایسته(راهکار)

خیلى متفاوت میشویم وقتى از تکنیکهاى ارتباط موثر در قران استفاده میکنیم.

رمز محبوبیت از نظر قران کریم:

ارتباط موثر در قران

تفاسیر، ترجمه ها و برداشتها از قران کریم در هر عصر و زمانى باهم متفاوت است، اساسا همین ویژگى جنبه اعجاز قران کریم است.

پیامش در طول زمانها و براى تمام جهانیان در طول تاریخ قابل فهم و عمل است.

بر همین اساس آیه زیر تنها با اندکى تامل بیان کننده رمز محبوبیت در دل همه مردم است.

متن آیه ٩۶ سوره مریم :

إِنَّ ٱلَّذِینَ ءَامَنُوا۟ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّٰلِحَٰتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ ٱلرَّحْمَٰنُ وُدًّا ,

مسلّماً کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، خداوند رحمان محبّتی برای آنان در دلها قرار می‌دهد!

قبل از بیان برداشتم از آیه لازم است دو کلمه از این آیه شریفه به خوبى تبیین شود:

منظورم دو کلمه “ایمان و عمل صالح” است:
منظور از ایمان این است که فرد تنها از خدا توقع جبران و پاداش داشته باشد.
منظور از عمل صالح: محبت کردن به دیگران است.
پس منظور از ایمان داشتن و عمل صالح انجام دادن باهم این است:
به دیگران محبت کنى و از آنها توقع نداشته باشى و تنها از خدا پاداشش را طلب کنى. حالا میتوان فهم صحیحى از آیه ارائه داد:

قطعا کسانیکه بدون توقع به دیگران محبت میکنند، خداوند محبتشان را در دل مردم قرار مى دهد.
دانشمندان اخلاق و علوم تربیتى و رفتارشناسى نیز اتفاقا به همین مسئله براى محبوبیت اشاره مى کنند.

چند وقت قبل بود که در عرض یک دقیقه دو بار حالم گرفته شد:

جوانى از من آدرسى پرسید و من با اینکه عجله داشتم چون محدوده محله طرشت تهران پرپیچ و خم است و کوچه ها و خیابانهاى با نامهاى مشترک زیاد است، ایستادم و خیلى دقیق راهنمائیش کردم.
بعد از اینکه آدرس رو یاد گرفت، این جوان بدون تشکر و حتى خداحافظى به راهش ادامه داد و من اولین بار اینجا حالم گرفته شد که، چقدر بعضى از مردم در ارتباطات اوضاع بدى دارند و باعث قطع ارتباط موثر مى شوند و حتى یک تشکر و قدردانى ساده را هم انجام نمى دهند.
اما خیلى زود براى بار دوم حالم گرفته شد:
اى واى من، براى دو دقیقه وقت گذاشتن و آدرس گفتن توقع تشکر و جبران داشتم و با اینهمه ادعاى قران محورى بودن، حتى از این محبت کوچک به مردم هم توقع جبران داشتم.

یادى کنیم از شهیدان عزیز راه دین و وطن عزیزمان ایران، که بدون کوچکترین توقعى از هیچ کس و بى هیچ چشمداشتى دست از جان، همسر، فرزندان، دوستان و خانواده شستند و جز از حضرت حق توقع نداشتند.

غرض اینکه اگر میخواهیم در هر جمعى خاص باشیم و بدرخشیم باید خاص رفتار کنیم.

چقدر شاهد این مسائل و گفتگوها هستیم:
مگه خونم اومده که خونش برم….
ما گرفتار بودیم داداشت کجا بود، که حالا چِکش برگشت خورده از من توقع داره…
خانم محترم جنس فروخته شده پس گرفته نمیشود….
نگى به خواهرت از کجا مبلمامون رو خریدیم، سریع میره مِثلش رو میخره…

قران کریم به ما مى آموزد:

محبت بدون توقع= محبوبیت و درخشیدن

ارتباط موثر در قران و تنها راز  مکارم اخلاقى:

اوایل این مقاله قول دادم در انتهاء از  مکارم اخلاق هم نکته اى بگویم.
مکارم اخلاق، چیزى مافوق و بیش از اخلاق است.
اگر کسى به ما احترام نگذاشت، اخلاق اجازه مى دهد که با او قطع ارتباط کنیم، حتى بعضى موارد دستور به قطع رابطه و برخورد و مقابله به مثل مى دهد. اما مکارم اخلاق دقیقا خودش را در همین موارد نشان مى دهد.
به اعتقاد من وقتى پیامبر(ص) میگوید براى مکارم اخلاق مبعوث شدم، دقیقا معنایش این است: مهارت پاسخ و دفع بدى با خوبى:
و این مطلب از آیه ٣۴ سوره مبارکه فصلت قابل برداشت است:

و لا تستوى الحسنَهُ و لا السیئهُ ادفَعْ بالتی هى احسنُ، فإذَا الذى بینک و بینَهُ عداوهٌ کَأنّهُ ولیٌ حمیمٌ

نیکی و بدی یکسان نیست. [بدی را] با بهترین شیوه دفع کن؛ [با این برخورد متین و نیک] ناگاه کسی که میان تو و او دشمنی است [چنان شود] که گویی دوستی نزدیک و صمیمی است.

همانکه راز بزرگ موفقیت پیامبر اسلام(ص) و تمام ائمه معصومین (ع) بود.

وقتى پیامبر هر روز از کوچه اى در مکه عبور میکرد فردى از روى بام برسرش محتویات کثیفى از شکم گوسفند و یا خاکستر داغ میریخت.
چند روزى بود که دیگر از این فرد مزاحم خبرى نبود، سراغش را گرفت، گفتند بیمار شده و توان حرکت ندارد. مقدارى رطب خرید و به عیادتش رفت.
نمى دانم او چه حالى شد وقتى کسى را که ماه هاست اذیت میکند را عیادت کننده دید، ولى میدانم خیلى زود به او و دینش ایمان آورد تا وعده الهى در استفاده از این قانون طلایى محقق شود و دشمنى تبدیل به دوستى پایدار شود.

امام باقر و جریان بقر:

در حال تدریس بود که فردى از راه رسید.

به قصد تمسخر گفت: این بقر (نستجیر بالله: گاو) که میگویند تو هستى؟

امام فرمود: بنظرم نام مرا اشتباه شنیدى، مردم به من باقر میگویند.

گفت: آهان همونى که مادرش کنیزه

امام فرمود: بین آزاد و کنیز فرقى نیست، ولى مادرم آزاد بود.

گفت: نه بابا من شنیدم مادرت فلان کاره بود(نسبت زشتى داد)

امام سرش را پایین انداخت و فرمود:

اگه اینطوره که شما میگى، خدا مادرم رو ببخشه و بیامرزه. و اگه اینطور نیست که میگى، خدا تو رو ببخشه و بیامرزه

اون روز آن مرد رفت، ولى یک ماه بعد آمد و خود را روى پاى امام انداخت که:

اى پسر رسول خدا یکماه است مرا با رفتارت دیوانه کردى، عذر خواست و شیعه شد.

حالا انتخاب من و شما چیست؟

گوشه اى از ارتباط موثر در قران را بیان کردیم.

شک ندارم اگر به محتواى مقاله ارتباط موثر در قران عمل کنیم همه ما محبوبترین، موفق ترین و خوشبخت ترین افرادى هستیم که در اطرافمان میشناسیم.

و اگر عمل نکنیم مطمئن باشیم که با تکرار رفتارهاى گذشته مان، محصول و نتایج جدیدى بدست نمى آوریم.

دوره دانلودی تکنیکهای ارتباط موثر در قرآن :

  • تعریف ارتباط موثر از دیدگاه قرآن کریم چیست؟
  • آیا از قرآن کریم می توان تکنیکهایی برای ایجاد ارتباط موثر بدست آورد؟
  • الگوی مناسب در حوزه ارتباطات چه ویژگی هایی دارد؟
  • آیا می توان از معصومین به عنوان الگو یاد کرد یا آنها دست نیافتنی هستند؟
  • مهمترین موانع ایجاد یک رابطه موثر از نگاه قرآن کریم کدام است؟
  • رمز محبوب شدن در بین مردم چیست؟
  • مکارم اخلاق چه ارتباطی با تکنیکهای ارتباطی دارد؟
  • چگونه خاص باشم و در هر ارتباطی بدرخشم و محبوب باشم؟

پاسخ به این سئوالات و فراگیری چندین تکنیک موثر در ارتباطات را در دوره غیر حضوری تکنیکهای ارتباط موثر در قران بیابید.

بخش کوتاهی از این دوره آموزشی را از اینجا ببینید:

 

نحوه تهیه محصول دانلودی ارتباط موثر در قران :

بصورت آنلاین از اینجا وارد شوید.

تماس از ساعت ۹ لغایت ۱۷ :

۰۲۱۴۴۲۶۹۲۶۶

ارتباط با ادمین تلگرام با آیدی:

@msbtzndg

سخن آخرِ مقاله ارتباط موثر در قران :

از اینکه مقاله ارتباط موثر در قران را مطالعه کردید از شما سپاسگزارم.

بیایید بعنوان یک تمرین عملى از تعالیم این مقاله، بدون توقع پاداش به دیگران محبت کنیم، با ارسال و معرفى این مقاله به کسانى که دوستشان دارید و یا معرفى این سایت و مقاله ارتباط موثر در قران بر روى سایتتان در موفقیت آنان از راه عمل به محتواى این مقاله شریک شوید.

ممنونم که ما را دنبال مى کنید. اثر بخش و پیروز باشید.

برچسب ها

دکتر عباس علیپور

عباس علیپور هستم مدرس مهارت و تکنیک‌های شخصیت شناسی و ارتباط موثر از مجموعه مثبت زندگی، جایی که تلاش میکنیم زندگی مثبت‌تر و موثرتر از دیروز برای خودمان و اطرافیانمان رقم بزنیم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. واقعا مفید و تاثیر گذار بود، این روزا به قرآن آنگونه که شایسته هست توجهی نمیشه و روابط بیشتر ریاکارانه شده، خداروشکر میکنم از وجود چنین سایت خوبی، در پناه قرآن محفوظ باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
دوره رایگان شخصیت شناسی به روش MBTI
خیلی کوتاه و بدون هیچ هزینه ای در ۸ ویدیو کوتاه شما شخصیت شناسی به روش mbti را به صورت کاملا کاربردی می آموزید. برای دانلود رایگان دروس، فرم زیر را تکمیل کنید:
ما هم مثل شما از ایمیل های اسپم متنفریم و نخواهیم فرستاد :)
برای دانلود رایگان کتاب
"کلید تغییر عادات" فرم زیر را پر کنید: